Interaktywna mapa

Obchody 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego


Przypadająca  w grudniu ubiegłego roku 93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego stała się okazją do podkreślenia ogromnej roli, jaką w historii Polski odegrał niepodległościowy zryw Wielkopolan, zakończony zwycięstwem.
W Wielkopolsce, a także innych regionach naszego kraju zorganizowano uroczyste obchody rocznicowe. Pamięć bohaterskich Powstańców w szczególny sposób uczczono 5 stycznia br. w Miejskiej Górce. Obchody, zorganizowane przez burmistrza Karola Skrzypczaka oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, podzielone zostały na trzy części.
W pierwszej, burmistrz wraz z sekretarzem, Adamem Bandurą oraz dyrektorem OKSiAL, Markiem Stachem złożył kwiaty przy zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich, znajdującej się na miejskogóreckim cmentarzu parafialnym.
Apelem pamięci oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed obeliskiem upamiętniającym powstańczy zryw rozpoczęła się kolejna część uroczystości. Wzięli w niej udział: przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Karolem Skrzypczakiem, Marian Rapior, Przewodniczący Rady Osiedla, Maria Stróżyk (wnuczka jednego z bohaterów powstania, Wincentego Brzeskwiniewicza) z jego praprawnukiem Hubertem, Seweryn Miedziński, prezes Harcerskiego Kręgu Seniorów w Miejskiej Górce oraz delegacje: jednostki OSP w Miejskiej Górce z komendantem gminnym OSP, Andrzejem Kusztelakiem, uczniów miejskogóreckich szkół z opiekunami, a także przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, działających na terenie Miejskiej Górki.
Następnie wszyscy zebrani w uroczystym pochodzie udali się do Ośrodka Kultury, gdzie miała miejsce kończąca obchody część artystyczna. Została ona poprowadzona przez Ewę Pawełkę z OKSiAL. Po odśpiewaniu hymnu i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrał burmistrz, Karol Skrzypczak. W swym przemówieniu podkreślił jak wielkie znaczenie dla Wielkopolski miał wybuch powstania, udział w walkach, w końcu jego zwycięstwo. Dzisiejsza rocznica jest tym bardziej ważna, gdyż w powstaniu uczestniczyli ludzie, będący mieszkańcami naszej gminy, nierzadko nasi dziadkowie czy bliscy krewni. To dzięki nim Wielkopolanie odzyskali wolność, a ziemie będące kolebką państwowości wróciły do Polski, mówił. Burmistrz podziękował również wszystkim zebranym za udział w spotkaniu, zwracając uwagę na znaczenie kultywowania tego wydarzenia wśród najmłodszych i młodzieży- by wydarzenia sprzed 93 lat pozostały w ich pamięci.
Spotkanie uświetnił występ chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce, pod dyrekcją Katarzyny Maciejak. Okolicznościowy koncert kolęd wypełniły też utwory patriotyczne, nawiązujące do powstańczej tematyki. Uczennica Zespołu Szkół, Jagoda Kapała przedstawiła przebieg zrywu niepodległościowego w Miejskiej Górce i na Ziemi Rawickiej. Przytoczyła wiele ciekawych faktów, przypominając m.in. że to właśnie w naszym mieście uformował się pierwszy na terenie powiatu rawickiego Oddział Powstańczy, którego przywódcą był Wincenty Brzeskwiniewicz. Końcowym elementem obchodów była recytacja  wiersza Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś? Polak mały!", nazwany również "Katechizmem polskiego dziecka", przez praprawnuka Wincentego Brzeskwiniewicza.
Wszyscy zaproszeni goście mogli obejrzeć okolicznościową wystawę, przygotowaną przez pracowników Ośrodka Kultury, zatytułowaną „Przynieśli nam wolność”. Znalazły się w niej eksponaty, dokumenty i fotografie ze zbiorów archiwum OKSiAL, Marii Stróżyk oraz kolekcjonera staroci, Mariana Rapiora. Można ją oglądać do końca stycznia bieżącego roku.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

  


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.