Interaktywna mapa

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu internetowego: http://www.abrahamhegy.hu/

 Ábrahámhegy to gmina uzdrowiskowa, leżąca na północnym brzegu Balatonu, od wschodniej strony z góry Badacsony. W gminie mieszka 550 osób. DoÁbrahámhegy  można dojechać samochodem kierując się zjazdem z drogi głównej Nr. 71 lub pociągiem kursującym na linii kolejowej Budapeszt-Tapolca.

Miejscowość położona w malowniczej dolinie, od północy otoczona górami, a od strony południowej jeziorem Balaton. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym znana jest jako atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa, i stanowi część dużego regionu produkcji wina.

 

Nazwa Ábrahámhegy (Góra Abrahama) pochodzi od nazwy góry strzegącej wsi. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1082 r., gdy Turcy najechali zbrojnie i zniszczyli wieś, a po kolejnym najeździe zajęli tereny sąsiednich wiosek. Przez wiele lat potok Burnot oznaczał naturalna granicę między Salföld i Abrahamhegy, i takze pomiędzy Balatonrendes i Ábrahámhegy. Dynamiczny rozwój gminy nastąpił po 1920 roku. Wówczas powstała stacja wraz z dworcem kolejowy. W 1950 roku linią kolejowa połączono miejscowości Salföld i  Ábrahámhegy. Niepodległość Abrahamhegy uzyskała w 1990 roku.

 

Malownicze położenie oraz jezioro Balaton z jego piaszczystymi plażami stanowią o atrakcyjności Ábrahámhegy. Dlatego miejscowość ta zaliczana jest do jednej z najpiękniejszych na północnym wybrzeżu. Do dyspozycji turystów są korty tenisowe, boiska sportowe, pole do minigolfa i marina, która zadowoli entuzjastów sportów wodnych. Ponadto jest tu wiele ciekawych zabytków i miejsc, które są dostępne dla zwiedzających.

Nad centrum gminy góruje niedawno wybudowana wieża widokowa na Górze Bökk, skąd podziwiać można otaczającą panoramę. Dostępna jest również lokalna wystawa zbiorów przedstawiająca historię Ábrahámhegy, z którą warto się zapoznać.

Przy ulicy Patak mieści się kościół St. Władysława, który został konsekrowany w 1986 roku.  O wiele starszy jest kościół im. Filep Jakub zbudowany w  1614 roku w stylu barokowym.  w Ábrahámhegy znajduje się kaplica St. Iwana zbudowana 1757 roku, z której roztacza się wspaniały widok.

Warto odwiedzić północną stronę wzgórza Kisörsi, gdzie znajdują się ruiny klasztoru Paulinów. We wsi znajduje się wiele dobrych hoteli i restauracji, w których można skosztować wyborne wina miejscowej produkcji. W trakcie sezonu oferujemy Gościom wiele ciekawych imprez. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Zapraszamy do Ábrahámhegy.

Ulotka dostępna również w innych językach.


IAP Portal - (C)opyright by TELEKOM.pl Sp. z o.o.